Wyspy Jońskie – greckie życie

Wyspy JońskieWzdłuż wybrzeży zachodniej Grecji leżą Wyspy Jońskie o bardzo odmiennym od reszty kraju krajobrazie. Przez wieki na wyspach krzyżowały się drogi z greckiego lądu stałego i Europy zachodniej, a pomimo tak różnorodnych wpływów rozwinęła się tutaj samodzielna kultura z literaturą, sztuką i muzyką. Wszystkie wyspy: Korfu, Paksi, Lefkas, Kafelinia, Itaka i Zakinthos przeszły te same dzieje historyczne. Scalając różnorodne tradycje oferując turystom bogactwo scenerii i charakterów. Na wyspach istnieje bardzo dobra infrastruktura komunikacyjna, dzięki czemu łatwo dostać do większości miasteczek i kurortów. Od czerwca do września temperatura powietrza sięga 30 stopni, a wody około 23 stopni.

Korfu

Dla przybywających z Europy Korfu jest bramą wjazdową do Grecji. Wymieniana już przez Homera w „Odyseji”, okres największego rozkwitu przeżywała od 734 r. p.n.e., kiedy przybywali tutaj pierwsi kolonizatorzy.

Miasto Korfu, weneckie w swym charakterze, posiada niezliczone pomniki, datujące się od XV do schyłku XVIII w. Wysokie budynki z arkadami, pochodzące z czasów francuskiej dominacji tworzą zachwycający układ architektoniczny. Spacer alejami miasta może być niezapomnianym przeżyciem. Mnóstwo jest wąskich urokliwych uliczek. W mieście jest wiele antycznych zabytków szczególnie ruiny doryckiej świątynią Artemidy z VI w. p.n.e. i grobowiec Menekratesa z VII p.n.e. Nie można pominąć także Nowego i Starego Fortu.

Od niemal wieku Korfu znana jest jako atrakcyjny kurort. Wiele tamtejszych rozrywek stanowi dodatek do efektywnych pejzaży ze złotym piaskiem, zatrzymywanym na granicy lasu, i grupa oddzielonych od brzegu skał, tworzących jakby zamki na wodzie. Polskie biura podróży oferują wiele wycieczek właśnie na Korfu, oferta obejmuje przelot, hotel all inclusive oraz wycieczki fakultatywne.

Wschodnie wybrzeże Korfu, 26 kilometrów od stolicy leży to przepiękna Paleokastritsa – czyli zapierające dech w piersiach miejsce dające widok na morze i na leżące nieopodal na wzniesieniu bizantyjski fort Aggelokastro.

Podobnie jak Grecja tak i Korfu posiada zarówno piaszczyste, jak i kamieniste plaże. Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele luksusowych hoteli, dlatego na plaży można korzystać z wypożyczalni leżaków, parasoli, czy skutera wodnego, aby wyspę zobaczyć także z perspektywy morza. Dla spragnionych na plażach znajduje się wiele kafejek, barów i tawern.