Wypoczynek po austriacku

AustriaIdyllicznym miejscem dla amatorów sportów zimowych na naszym kontynencie, jest Austria. Każdego roku odwiedza ją ogromna rzesza miłośników narciarstwa, snowboardu i innych zimowych dyscyplin sportowych. Większość z nich przyjeżdża tu każdego roku, ale przybywają i nowicjusze. Kraj ten jest przez nas jednym z najchętniej wybieranych kierunków narciarskich. Atutem jest bliska odległość od Polski, przyciągające niezwykle malownicze miejscowości, piękne naturalne krajobrazy, a co ważne wysoki standard usług typu baza noclegowa i infrastruktura ośrodków narciarskich oraz bogata oferta dla miłośników sportów zimowych.

Połączenie

Polska z Austrią ma połączenie kolejowe, lotnicze i autobusowe. Możemy ją również zdobywać własnym środkiem transportu. Biorąc pod uwagę, że najbardziej cenny w naszym życiu jest czas, szkoda go marnować na długie dojazdy i najlepiej jest się wybrać w tamte strony samolotem. Międzynarodowych portów lotniczych jest w Austrii wiele. Polska bezpośrednie połączenie ma z lotniskiem w Wiedniu i Salzburgu. Do Salzburga od 1 grudnia 2012 r. z Lotniska Gdańsk i Warszawa, mamy możliwość polecieć dzięki polskim tanim linią lotniczym Eurolot. Z kolei do austriackiej stolicy, Wiednia kursuje z Warszawy trzech przewoźników, Austrian Airlines, Polskie Linie Lotnicze LOT i Austrian Arrows. Ten ostatni serwuje również przeloty do Wiednia z krakowskiego lotniska.

Lądowanie w Salzburgu

Ale wybierając się na zimowe szaleństwa oczywiście będziemy zainteresowani Salzburgiem. Tutejsze lotnisko posiada dwa terminale pasażerskie i jest drugim, co do wielkości portem lotniczym tego kraju, a także ważnym węzłem komunikacyjnym dla wielu nie tylko austriackich ośrodków narciarskich. Położone ok. 4 km od centrum salzburskie lotnisko nosi imię urodzonego w tym mieście kompozytora, Wolfganga Amadeusza Mozarta. Port ten posiada wiele udogodnień, między innymi dla osób niepełnosprawnych. Dysponuje tarasem widokowym, z którego bezpłatnie można obserwować lądujące i startujące samoloty. Przelot EuroLOT-em z Lotniska Gdańsk do Salzburga trwa około stu minut. Zarówno z Gdańska, jak i z Warszawy linie te na tym kierunku kursują raz w tygodniu, w soboty. W cenie zaczynającego się od 329 PLN taniego biletu lotniczego w jedną stronę, wliczone są podatki, opłaty i przewóz bagażu rejestrowanego. Biorąc ze sobą narty, za ich przewóz poniesiemy dodatkową opłatę 50 PLN.

Nie tylko szusowanie

Do Salzburga nie musimy przyjeżdżać wyłącznie na narty na lodowiec Kitzsteinhorn. To jedno z dziesięciu najpiękniejszych miast świata tak nas zaczaruje w okresie Świąt Bożego Narodzenia, że zupełnie zapomnimy o ośnieżonych stokach. Salzburg słynie z najstarszych, a przy tym i przepięknych jarmarków adwentowych. Kupić na nich można oryginalne prezenty świąteczne, lokalnego rzemiosła wełniane wyroby i przepiękne ozdoby choinkowe. Jarmark wypełniają zapachy pieczonych jabłek, migdałów, pierniczków, których można przy okazji skosztować popijając na rozgrzewkę grzanym winem.