Wakacje odpowiednio wcześniej planowane

first minuteJuż nikogo nie dziwi, że Polacy wyjeżdżają na wakacje w ciepłe, egzotyczne kraje. Latamy do Egiptu, Turcji, Chorwacji, i innych wspaniałych i przede wszystkim gorących zakątków świata.

Rokrocznie stajemy przed dylematem, kiedy zabrać się za planowanie podróży, czy zrobić to odpowiednio wcześniej, czy też poczekać na okazjonalne ceny wycieczek oraz biletów lotniczych i wybrać jakąś okazyjną ofertę wycieczki z ostatniej chwili. Na rynku pojawiają się w propozycjach biur podróży tak zwane oferty first minute. Oznacza to, że aby zarezerwować daną wycieczkę musimy zdecydować się na wyjazd dużo wcześniej niż planowana data podróży i dokonać rezerwacji. Biura podróży kuszą korzystnymi cenami takich wycieczek, ale często przy wyborze takiej oferty towarzyszy nam niepewność czy nasza sytuacja finansowa nie ulegnie zmianie, termin wycieczki jest tak odległy, że często nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w terminie wycieczki nie będziemy chorzy lub będziemy pochłonięci przez inne ważne w życiu sprawy.

Drugą sprawą jest, że odległy termin wycieczki napawa lękiem o zmienność jej ceny. Ustawa o usługach turystycznych przewiduje, że na dwadzieścia dni przed planowanym terminem wyjazdu organizator nie może zmienić ceny wycieczki, a wiadomo, że poszczególne części składowe, które wchodzą w cenę wycieczki są często niepewne i mogą ulec zmianie na przykład opłaty urzędowe, koszty transportu, czy też różnego rodzaju podatki. Mimo tak zmiennej i niepewnej sytuacji możemy się w pewien sposób zabezpieczyć przed ewentualną zmianą kosztów wycieczki.

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić, jeśli wybieramy się na wczasy w ofercie first minute, jest dokładne przeczytanie warunków umowy podpisywanej z biurem podróży organizującym nasz wyjazd, zazwyczaj do umowy dołączone są warunki uczestnictwa w podróży, z nimi również warto dokładnie się zapoznać, aby później nie musieć dopłacać sporych kosztów. Jeśli w umowie przedłożonej przez biuro podróży znajduje się zapis o gwarancji niezmienności ceny, to możemy być wówczas spokojni, że cena naszej wycieczki nie ulegnie zmianie. Jeśli takiego zapisu nie ma w warunkach umowy to nic nie gwarantuje nam, że nie poniesiemy większych kosztów związanych z wycieczką. Tak jak wspomniano wyżej odległość terminu wyjazdu sprawia, że obawiamy się, że gdy nasza sytuacja życiowa ulegnie zmianie wyjazd nie będzie możliwy w sytuacji utraty pracy lub choroby. Biura podróży oferujące wczasy first minute proponują nam w takim przypadku wykupienie ubezpieczenia od takich właśnie sytuacji losowych, dzięki czemu za niewielką dopłatą będziemy spokojni, że gdy nasze plany ulegną zmianie nie stracimy pieniędzy wpłaconych na upragniony wyjazd. Bodajże najważniejszą rzeczą, decydując się na wykupienie wczasów z dużym wyprzedzeniem jest, gwarancja ubezpieczeniowa organizatora wycieczki. Mamy wtedy zabezpieczenie, że w sytuacji, gdy biuro podróży zbankrutuje odzyskamy nasze pieniądze lub bezpiecznie wrócimy do kraju.

Poprzedni

«